14 Şubat 2020

Dünya Görme Raporu (World report on vision) - WHO

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 8 Ekim 2019 tarihinde ilk defa Dünya Görme Raporu (World Report on Vision) yayınlandı. 

Günümüzde dünya genelinde en az 2.2 milyar insanın görme bozukluğu mevcut ve bunların en az 1 milyarı önlenebilir veya henüz ele alınamamış görme bozukluğuna sahip. Dünya, bu bozuklukların önlenmesi, tedavisi ve rehabilitasyon hizmetlerinin kapsamı ve kalitesindeki eşitsizlikler dahil olmak üzere göz sağlığı açısından önemli zorluklarla karşı karşıyadır; bunlara göz sağlığı hizmeti sağlayıcılarının sağlık sistemlerine zayıf entegrasyonu da eklenmektedir. Dünya görme raporu, bu zorlukları ele almayı ve eylemleri canlandırmayı amaçlamaktadır.

70. Dünya Sağlık Asamblesi'nde bir yan etkinlik sırasında Üye Devletlerin talebi üzerine geliştirilen ve dünyanın dört bir yanından uzmanların desteğiyle hazırlanan bu rapor, küresel olarak göz hastalıklarının ve görme bozukluğunun büyüklüğü hakkında kanıtlar sunarak göz sağlığını ele almakta ve dünya çapında göz sağlığı hizmetlerini geliştirmek için eylem önerileri sunmaktadır.

Rapordan önemli çıkarımları içeren özet metne aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilir, dilerseniz bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

 

Raporu görüntülemek için tıklayın