GENEL BAKIŞ

Bir çocuğun yaşamını değiştirebilirsiniz

Çocuklar ve anne-babalarıyla Kontakt Lensler konusunu proaktif bir şekilde irdelemek, zaman içinde daha kolaylaşır. Hastalarınız için en iyi seçenekleri sunarak ve yaptıklarınızla daha fazla konforsağlayarak, hem onların hem de kendi işinizin bundan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. 

Bir çocuğun yaşamını değiştirebilirsiniz

Örneğin, kimi hastalarda, bir çocuğun kontakt lens için hazır olup olmadığını belirlemekte, yaş her zaman doğru bir kriter olmayabilir. Bildiğiniz gibi, 10 yaşında olan öyle çocuklar vardır ki, 15 yaşındakilerden daha olgun olabilir. Hasta merkezli bir yaklaşımda – her bir çocuk veya genci, kişisel oküler sağlık gereksinimlerine, yaşam şekillerine, olgunluk düzeyine ve anne babalarının destekleme derecesine göre değerlendirmek, karar verme sürecinizde sizin için bir anahtar olabilir. 

İletişim ipuçlarını yükleyin

Genç bir hastanın kontakt lens kullanmak için doğru bir aday olup olmadığına, kullanım ve bakım konusunda vereceğiniz talimatlara uyup uymayacağına karar vermeden önce, çocuğun olgunluk düzeyine ve anne babanın destekleme derecesine karar verirken daima kendi profesyonel uzmanlığınıza güvenin.

 

KONUŞMAYA NASIL BAŞLANIR?

Çocuklara seçenek ve fırsatları önermek 

Çocuklara ve anne-babalarına kontakt lens seçeneğini önermek, düşündüğünüzdendaha kolay olabilir. Çocukların içindeki enerjiyi ve coşkuyu yakalamak hem sizin onlarla, hem de onların sizinle iletişim kurmalarını kolaylaştırabilir. 

Çocuklara seçenek ve fırsatları önermek

 

Burada konuşmaya başlamak için birkaç fikir yer alıyor:

 

  • Bir çocuk kırma kusuru düzeltimine ihtiyaç duyuyorsa basit bir soru sorun: “Hiç kontakt lens takmayı düşündün mü?” Hasta henüz hazır olmasa bile bu soru gelecek için bir ortam hazırlayacaktır.
  • Eğer hasta spor yapıyorsa, kontakt lens kullanma seçeneğini yedek  olarak ya da etkinlik sırasında gözlük yerine kullanmak üzere önerebilirsiniz.
  • Eğer bir çocuk kontakt lenslere ilgi gösterdiyse, anne babaları da konfor düzeylerini tespit edebilmek için konuşmaya dahil edin.
  • Eğer anne baba çocuğunun kontakt lensler için hazır olmadığını düşünüyorsa, görüşüne saygı duyun. Yanlarında götürmek üzere yazılı bilgi vermeyi teklif edin. Ardından, çocuğun bir sonraki randevusunda takip edin.

İletişim ipuçlarını yükleyin

 

Başarı öyküleri

Bir grup optometrist genç hastalara kontakt lens takma deneyimlerini paylaşıyor.

Contact Lens Spectrum dergisindeki makaleyi görüntüleyin

Her bir genç hastanızın kontakt lens kullanmak için doğru bir aday olup olmadığına, kullanım ve bakım konusunda vereceğiniz talimatlara uyup uymayacağına karar vermeden önce, çocuğun olgunluk düzeyine ve anne babanın destekleme derecesine karar verirken daima kendi profesyonel uzmanlığınıza güvenin. 

 

İLETİŞİM İPUÇLARI

Çocukların bazıları içlerine kapanık olsalar da, diğerleri yaşamları ile ilgili her şeyi size anlatacaklardır. Burada utangaç bir çocuk ya da bir geveze ile nasıl başarılı bir iletişim kuracağınız konusunda size yardımcı olacak bazı ipuçları yer alıyor. 

İletişim ipuçları

 

Bir çocuk ile mutlaka onun gözlerinin hizasında konuşun. Oturun ve onunla sohbet edin.

  • Konuşmanızın hızını çocuğun konfor düzeyine göre ayarlayın. Normalde erişkin hastalarınız ile hızlı konuşuyorsanız, daha genç hastalarınız için bunu bir miktar düşürün – özellikle de kontakt lensler konusunda endişeli olanlar için. Eğer onları ikna edemediyseniz temponuzu buna göre ayarlayın.
  • Elinde tutması ve incelemesi için ona bir kontakt lens verin. İyi bir lens bakımını vurgulayabilmek için lensi eline almadan önce ellerinin temiz olup olmadığını öğrenin; değillerse yıkamasını sağlayın.
  • Birkaç genç hastaya ardı ardına randevular vermeye çalışın, özellikle de gençlere lens takmaya yeni başlıyorsanız. Bu sizin öğrenme eğrinizi, hem lens takma hem de onlarla iletişim kurmanız açısından hızlandıracaktır.
  • Bir çocuk ya da gence kontakt lens taktıktan sonra, doğru bir lens bakımının kurallarını tekrarlayarak pekiştirin. Kurallara uydukları takdirde, herhangi bir sorunla karşılaşmayacakları konusunda onları inandırın. 

İletişim ipuçlarını yükleyin