DEĞİŞİM SIKLIĞI

Lensleri daha sık değiştirerek hem klinik, hem de konfor açısından yararlar sağlandığını destekleyen kanıtlar bulunmaktadır.1,2,3 Günlük kullan-at lenslerin en düşük genel komplikasyon oranına sahip oldukları ve değişim aralığı uzadıkça oranın yükseldiği gösterilmiştir.4 2007’de gerçekleştirilen bir araştırmada, aylık planlı değişim kontakt lens kullanıcıların üçte ikisinden fazlasının ay sonuna doğru konforda bir azalma bildirdikleri saptanmıştır. Bu kullanıcıların %95’i rahatsızlık hissini üçüncü veya dördüncü haftada ilk olarak fark etmişlerdir.3

Yakın zamandaki bir araştırmada, modern iki haftalık ya da aylık değişimli silikon hidrojel lensler ile yaşanan kullanım deneyimleri incelenmiştir.5 Her iki lenste de, önerilen kullanım süresi içinde performans azalması görülmüştür, ancak bu azalma iki haftalık lenslerde daha yavaş ve anlamlı olarak daha az olmuştur. Dört haftalık dönemin sonunda, aylık kullanıcılar anlamlı olarak daha fazla genel ve gün sonundaki konfordan memnun olmadıklarını bildirmişlerdir.5

Uyum tüm kontakt lens kullanıcıları için önemlidir ve her ne kadar uyumun en yüksek olduğu rejimin günlük kullan-at lensler olduğu gösterilmiş olsa da,6 çalışmalar aylık ve iki haftalık lenslerin uyumları arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermektedir.6,7 Kullanıcılara lenslerini değiştirmeleri gereken zamanı hatırlatan araçlar da bulunmaktadır, daha fazla bilgi için http://www.ACUVUE.com.tr/acuminder-pek-yakinda bakın.

Değişim sıklığı ile ilgili daha fazla bilgi almak için, lütfen buraya tıklayarak ilgili makaleyi yükleyin.

Kullanıcıların fark ettiği konfor kaybı

Aylık lens kullanıcılarına, konfor kaybı ortalama olarak ne zaman ilk kez fark ettiklerinin sorulduğu bir araştırmanın sonuçları.3

 

Bu videoda, bir silikon hidrojel lensin yüzeyindeki depozitlerin günlük kullanım ile ay içinde nasıl arttığı gösterilmektedir. Depozitlerin tipi ve miktarı değişmektedir ve sadece bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla şu faktörlere bağlıdır: Gözyaşı filmi, temizleme rejimi, lens materyali, kullanım süresi ve ortam. 

 

 

1. Jones, L et al. Spoilation and clinical performance of monthly vs three-monthly group II disposable contact lenses. Optom Vis Sci, 1996; 73:1 16-21.
2. Porazinski, AD and Donshik, PC. Giant papillary conjunctivitis in frequent replacement contact lens wearers: a retrospective study. CLAO J, 1999; 25:3 142-7.
3. Frangie, J, Schiller, S and Hill, LA. Understanding performance from wearers of monthly replacement contact lenses. Optometry Today, 2008; 48:12 39-42. 1. Frangie, J, Schiller, S & Hill LA. Understanding lens performance from wearers of monthly replacement contact lenses. Optometry Today 2008, 13th June 2008, 39-42 The surveyed population wore the following brands of Hydrogel contact lenses: SofLens®66 (10%), SofLens® Comfort (9%), Precision UV® (8%), Focus® (7%), Biomedics (8%), Proclear® (6%),SUREVUE® (6%), others 9%. The surveyed population wore the following brands of Silicone Hydrogel contact lenses: AIR OPTIX® (17%), PureVision® (16%) and AIR OPTIX® NIGHT and DAY® (4%).
4. Suchecki, JK et al. A comparison of contact lens related complications in various daily wear modalities. CLAO J, 2000; 26:204-213.
5. Dias, L, Young, G, Hickson-Curran SB et al. Patient comfort satisfaction during a monthly wearing schedule. Optom Vis Sci, 2010;87 E-abstract 105218.
6. Morgan PB. The science of compliance: a guide for Eye Care Professionals, 2008.
7. Jones, L, Jones, D and Simpson T. The impact of replacement frequency and care regime on subjective satisfaction with disposable/frequent replacement lenses. Optom Vis Sci. 199; 76:12s 172.

 

 

UV-BLOKAJI 

ACUVUE® silikon hidrojellerin tamamında bulunan bir başka özellik de, üretim aşamasında eklenen bir UV-bloke edici bileşendir. Tüm ACUVUE® silikon hidrojel lensler, en yüksek düzeyde, göze UV geçişine karşı kanıtlanmış bir koruma sağlamaktadırlar. Bir başka deyişle, UVB radyasyonunun en az %99’unu ve UVA radyasyonunun %90’ını bloke etmektedirler.*

Buradaki (UV bölümüne bağlantı) UV maruziyetine genel bakış bölümünde, İngiltere veya İrlanda gibi daha az güneş alan iklimlerde bile neden yıl boyunca UV radyasyonuna karşı korunmanın gerekli olduğu da dahil olmak üzere, daha fazla bilgi yer almaktadır.

UV-blokajı

 

*Tüm ACUVUE® Marka Kontakt Lensler, zararlı UV ışınlarının gözünüze ve korneanıza ulaşmasına karşı korunmaya yardımcı olan Sınıf 1 veya Sınıf 2 UV-blokajına sahiptir. UV bloke edici kontakt lensler, gözü veya çevresindeki alanları tamamen kapatmadıkları için, UV bloke edici güneş gözlüklerinin yerini ALAMAZLAR. UV geçirgenliği -1.00D lens ile ölçülmüştür. JJVC Arşiv verisi 2012.