GENEL BAKIŞ

Hastalarınız dışarı her çıktıklarında güneş gözlüğü takmaya %100 uyum sağlamış olsalar bile, bütün yıl boyunca gerekli olan ideal göz korunmasına ulaşamayabilirler. Her ne kadar birçok standart güneş gözlüğü farklı düzeylerde UV-blokajı sağlıyor olsa da, özellikle gözü tamamen sarmayan modeldeki güneş gözlüklerinin kenarlarından ışınlar girebilir.

 

UV-bloke edici kontakt lensler 

Göze tam oturan yumuşak kontakt lensler kornea ve limbusun tamamını kaplarlar. Bir yumuşak lensin içine eklenecek bir UV-blokeri, hem bu alanın hem de gözün iç kısımlarının doğrudan gelen ya da yansıyan UV ışınlarının geçişine karşı korunmasına yardımcı olacaktır. Birçok standart güneş gözlüğünün aksine, bu lensler Periferik Işığın Odaklanma etkisine karşı da etkinlik gösterirler.  

 

Tüm ACUVUE® Kontakt Lenslerinde UV-blokajı bulunmaktadır 

ACUVUE® Marka Kontakt Lensler tüm ürün yelpazesinde standart olarak UVB ışınlarının %98’inden ve UVA ışınlarının %85’inden fazlasını bloke eden tek markadır.*

 

Kontakt lens hastaları, UV-bloke edici kontakt lenslerdeki değeri görün 

Araştırmalar, hastaların %65’inin gözlerinin UV ışınlarından korunmasına önem verdiklerini ve %55’inin UV maruziyetine karşı koruma sağlayan kontakt lensler için daha fazla harcamayı kabul ettiklerini ortaya koyuyor.2

Çocukları ergenlik/ergenlik öncesi dönemde olan anne babaların katıldıkları bir çalışmada %85’i, çocuklarının takacakları kontakt lense karar verirken, UV korumasının önemli veya çok önemli olduğunu söylemişlerdir.

* Tüm ACUVUE® Marka Kontakt Lensler, zararlı UV ışınlarının gözünüze ve korneanıza ulaşmasına karşı korunmaya yardımcı olan Sınıf 1 veya Sınıf 2 UV-blokajına sahiptir. UV emici kontakt lensler, gözü veya çevresindeki alanları tamamen kapatmadıkları için, UV bloke edici güneş gözlüklerinin yerini ALAMAZLAR. UV geçirgenliği -1.00D lens ile ölçülmüştür. JJVC Arşiv verisi 2012.
 

1. Sulley A, Sencer S, Ruston D & R Packe. UV - What your patients don't know. Optom Vis Sci 2012 E-abstract 1255448. 
2. Contact Lenses in paediatrics study (J Walline et al). Arşiv verisi 2007.

 

 

ACUVUE® KONTAKT LENSLER

ACUVUE®, tüm ürün yelpazesinde standart olarak, güneşin UVB ışınlarının %98’inden fazlasını ve UVA ışınlarının %85’ini bloke edebilen tek kontakt lens markasıdır.*

 

UV BLOCKING ACUVUE RANGE

Sınıf 1 UV-blokajı    Sınıf 2 UV-blokajı
1-DAY ACUVUE® TruEye®   1-DAY ACUVUE® MOIST
ACUVUE® OASYS®   1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM
ACUVUE® ADVANCE    
ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM    
     

Markalı Kontakt Lensler Sınıf 1 UV-blokajı sağlarlar. Sınıf 1 UV-blokajında >%99 UVB ve >%90 UVA bloke edilir.*

 

Sınıf 2 UV-blokajı sağlarlar. Sınıf 2 UV-blokajında >%95 UVB ve >%50 UVA bloke edilir.*

 

UV-BLOKAJININ KARŞILAŞTIRILMASI

Comparing UV-blocking

*Tüm ACUVUE® Marka Kontakt Lensler, zararlı UV ışınlarının gözünüze ve korneanıza ulaşmasına karşı korunmaya yardımcı olan Sınıf 1 veya Sınıf 2 UV-blokajına sahiptir. UV emici kontakt lensler, gözü veya çevresindeki alanları tamamen kapatmadıkları için, UV bloke edici güneş gözlüklerinin yerini alamazlar. UV geçirgenliği -1.00D lens ile ölçülmüştür. JJVC Arşiv verisi 2012. 

 

UV-BLOKAJI

Birçok standart güneş gözlüğü UV maruziyetine karşı çeşitli düzeylerde koruma sağlarlar, ancak kaplama her zaman tam olmayabilir.1

Standard, yüzü iyice sarmayan güneş gözlüğü modelleri, göze ulaşan güneş ışınlarına bağlı hasarları önleyemezler; çünkü doğrudan gelen ya da yansıyan ışınlar çerçevenin yanlarından, üstünden ve altından göze ulaşabilir. Korneadaki optikler, yandan gelen UV ışınlarını nazal lens ve limbus üzerine yoğunlaştırır ve odaklar – bu etkiye Periferik Işığın Odaklanması Etkisi denir.2 Bu periferik ışınlar göze doğrudan karşıdan gelen ışınlara göre daha zararlı olabilir.

Güneş gözlüklerinin çoğunda, geçen ışığın yoğunluğu nazal limbusta 22 kat ve nazal lens korteksinde 8 kat daha güçlüdür, bunlar pterjium ve kortikal kataraktın en yaygın yerleşim yerleridir. 

 

KONTAKT LENSLER İLE UV-BLOKAJI

UV Blocking Table

Bu grafikte görüldüğü üzere, pilot tipi güneş gözlükleri ile birlikte UV-bloke edici olmayan kontakt lensler, UV-bloke edici kontakt lensler ile karşılaştırıldığında çok az UV bloke etmiştir.

UV-bloke edici kontakt lensler, geleneksel önlemlerden kalan bazı boşlukları doldurarak, UV ışınlarının geçişine karşı ekstra bir oküler korunmanın sağlanmasına yardımcı olurlar.3,4

  • Çünkü UV-bloke edici kontakt lensler kornea ve limbusun tamamını kaplarlar, yüzeylerden yansıyan ya da yanlardan giren periferik ışınların geçişine karşı da daha etkilidirler. UV-bloke edici kontakt lensler, UV ışınlarının korneaya ve gözün içine geçişine karşı korunmaya yardımcı olurlar.
  • UV-bloke edici kontakt lensler, UV ışınlarının geçişine karşı, kullanıcıların takıp takmadıklarını düşünmelerine gerek bırakmadan, gün boyu süren koruma sağlarlar.*

 

KONTAKT LENSLERİN UV-BLOKE EDİCİ ETKİLERİ HAKKINDAKİ ARAŞTIRMALAR

Anatomik olarak düzeltilmiş bir göz modelinin nazal limbusuna UVA ve UVB sensörleri takılmış ve üç farklı ortamda güneş ışığına maruz bırakılmıştır: şehir, dağ ve kumsal. UVA radyasyonunun nazal limbustaki yoğunluğu her üç ortamda da, güneş gözlükleri takılıyken, takılı değilken ve UV-bloke edici olmayan kontakt lensler takıldığında, benzerdi. Bunların aksine, sadece UV-bloke edici kontakt lensler takılıyken, her üç ortamda da UV ışınlarına karşı anlamlı oranda bir blokaj etkisi gözlendi. 

 

*Tüm ACUVUE® Marka Kontakt Lensler, zararlı UV ışınlarının gözünüze ve korneanıza ulaşmasına karşı korunmaya yardımcı olan Sınıf 1 veya Sınıf 2 UV-blokajına sahiptir. UV emici kontakt lensler, gözü veya çevresindeki alanları tamamen kapatmadıkları için, UV bloke edici güneş gözlüklerinin yerini ALAMAZLAR.
1. Sliney DH. Photoprotection of the eye — UV radiation and sunglasses. J Photochem Photobiol B. 2001;64:66–75.
2. Kwok LS, Daszynski DC, Kuznetsov VA, Pham T, Ho A, Coroneo MT. Peripheral light-focussing as a potential mechanism for phakic dysphotopsia and lens phototoxicity. Ophthalmic Physiol Opt 2004;24(2):119-29.
3. Chandler H. UV absorption by contact lenses and the significance on the ocular anterior segment. Eye & Contact Lens 2011;37:4 259-266.
4. Chalam KV, Khetpal V, Rusovici R et al. A review: role of ultraviolet radiation in age-related macular degeneration. Eye & Contact Lens 2011;37:4 225-232.