GENEL BAKIŞ

Göz doktorlarının en önde gelen görevi, hastalarını kaçınılabilir oküler risklere karşı bilinçlendirmektir.1 Ancak, hastalarınızı UV maruziyetine karşı kapsamlı bir şekilde korumaya çalışırken, önemli zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Her ne kadar tüketiciler “UV maruziyeti cildiniz için zararlıdır” mesajını almış olsalar da, birçoğu gözleri için riskin yıl boyunca devam ettiğinden habersizdirler.2

UV risklerinden haberdar olan hastaların yüzdesi

UV radyasyonu ile ilgili gerçekler3,4,5

  • KÜMÜLATİF ETKİLER: UV radyasyonuna maruz kalmak, yaşamın daha ileriki dönemlerinde göz problemlerinin gelişmesi olasılığını arttırabilir
  • GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN : Uzun dönemde, güneş, koruma altına alınamamış göz yapıları ve çevreleyen dokularda geri dönüşü olmayan  hasarlara neden olabilir.
  • ÇOCUKLAR DAHA BÜYÜK RİSK ALTINDA: Çocukların bir yılda aldıkları UV radyasyon dozunun erişkinlerin üç katı olduğu tahmin edilmektedir.
  • YIL BOYU SÜREN RİSK: UV maruziyeti her gün, gün boyunca ve kardan yansıdığı zaman 100 kat daha yüksek olabilir6

 

1. Sulley A, Sencer S, Ruston D & R Packe. UV - What your patients don't know. Optom Vis Sci 2012 E-abstract 1255448.
2. Here Comes the Sun. Optician 2012, 244; 6362: 9-10.
3. Sasaki H, Sakamoto Y, Schnider C et al. UV-B exposure to the eye depending on solar altitude. Eye & Contact Lens 2011;37:4 191-195.
4. Here Comes the Sun. Optician 2012, 244; 6362: 9-10.
5. Maddock J et al. Use of Sunglasses in Public Outdoor Recreation Settings in Honolulu, Hawaii. Optom Vis Sci, 2009, 86 (2): 165–166.
6. Sliney, David H. Intraocular and Crystalline Lens Protection From Ultraviolet Damage. Eye & Contact Lens July 2011; 37: 250–258.

 

 

 

coğrafik ve mevsimsel etkiler

Yıl içindeki zaman ve mekan, alınan UV maruziyetinin miktarını değiştirebilir ve maruziyet düzeylerinin ölçümünü zorlaştırır.

 

 

Earth

Maruziyet – beklenmeyen zamanlarda ve beklenmeyen yerlerde

  • Oküler UV maruziyeti yıl boyunca önemli bir risktir1 ve farklı yerlerde, farklı zamanlarda cilde göre daha kötü olabilir.
  • Oküler UV maruziyeti, ekvator dışındaki bölgelerde, güneşin gün boyunca sürekli olarak daha düşük bir açıda olması nedeniyle daha fazladır1
  • En yüksek UV maruziyeti günün ortasında değil sabah saatlerinde ve akşamüzeri en yüksektir – kaşlar güneş en tepe noktadayken gözler için bir kalkan oluşturur 2

 

Güneşin açısı – gün içindeki zaman ve mekana göre değişir

 

Hafif bulutlar UV ışınlarının yaklaşık %10’unu bloke ederler ve kışın, kardan yansıyarak 100 kat daha fazla olur.3

 

UV ışınları farklı yüzeylerden farklı yansır

 

UV ışınları bulutları delip geçmekle kalmaz, tüm yüzeylerden farklı –ve şaşırtıcı bir şekilde daha yüksek - derecelerde yansır.1

 

1. Sasaki H, Sakamoto Y, Schnider C et al. UV-B exposure to the eye depending on solar altitude. Eye & Contact Lens 2011;37:4 191-195.
2. Here Comes the Sun. Optician 2012, 244; 6362: 9-10.
3. Sliney, David H. Intraocular and Crystalline Lens Protection From Ultraviolet Damage. Eye & Contact Lens July 2011; 37: 250–258.

 

 

HASTA FARKINDALIĞI

UV ışınlarına karşı gözleri korumanın önemi ve farklı korunma yöntemleri konusunda hastaların bilinçlendirilmesinde zorluklarla karşılaşılabilir. Dünya genelinde cilt kanserinin insidansında, özellikle sarışın kişilerde, 1970’lerden bu yana anlamlı bir artış meydana gelmiştir. Bu artış ile güneşe maruz kalma eğilimindeki artış arasında güçlü bir ilişki bulunmaktadır.1

Her ne kadar Avrupa’daki tüketiciler UV ve etkileri konusunda bilinçli olduklarını iddia etseler de, çok azı gözler üzerindeki etkileri ve UV maruziyetine karşı kapsamlı bir şekilde korunmanın faydalarından (gözü saran güneş gözlükleri, geniş kenarlıklı şapkalar ve UV-bloke edici Kontakt Lensler) haberdardır. Üstelik, tüketiciler UV maruziyetini çoğunlukla yaz ile ilişkilendiriyorlar ve %95’i sadece güneşli havalarda koruma kullanma eğilimindeyken, sadece %16’sı güneş olmadığında da kullanıyor. Ancak birkaç tanesi aktif olarak UV maruziyetine karşı koruma sağlıyor olsa da, UV-bloke edici kontakt lensleri denemeye karşı şaşırtıcı derecede yüksek bir ilgi gösterilmektedir.2

UV maruziyetine karşı gözleri korumanın önemini kavramış olma olasılığının daha düşük olduğu %89’luk tüketiciyi eğitebilmek için önümüzde büyük bir fırsat durmaktadır.2 Fırsatları araştırın ve hastalarınızı nasıl eğiteceğinizi öğrenin. Genç gözler daha savunmasızdır ve oküler korumaya daha küçük yaşlardan itibaren başlanılması gerekir. Özellikle de genç hastalarınıza ve anne-babalarına Kontakt Lensler konusunu anlatın. Çocuklar ve Kontakt Lensler: Çocuklar ve anne-babalarıyla konuşma.

1. Global Solar UV Index: a practical guide. Geneva, Switzerland: World Health Organisation; 2002.
2. Sulley A, Sencer S, Ruston D & R Packe. UV - What your patients don't know. Optom Vis Sci 2012 E-abstract 1255448

 

 

 

PERİFERİK IŞIĞIN ODAKLANMASI (PLF) ETKİSİ

Periferik ışığı ortalama bir güneş gözlüğü ile bloke etmek zordur ve ilginçtir ki, gözler için doğrudan gelen güneş ışığı kadar zararlıdır.1–4

 

 

UV challengesThis content is not currently available for your device.

Göz

 

Korneadaki optikler, temporal periferden giren ışınları nazal lens ve nazal limbus üzerinde odaklar ve yoğunlaştırır.

 

STANDART GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ TEK BAŞINA YETERLİ OLMAYABİLİR

UV-bloke edici gözlük camları

Periferik kaynaklardan gelen UV ışınlarına maruziyet, UV-bloke edici camları olan gözlükler takıldığında da devam edebilir. 

 

 

Güneş gözlükleri artı UV-bloke edici kontakt lensler 

Güneş gözlükleri artı UV-bloke edici kontakt lensler

The use of a UV-blocking contact lens provides additional protection.

 

Laboratuvarda PLF ölçümü4

Araştırmacılar, periferik ışığın odaklanması sonucu ön segmentte oluşan ikincil görüntüyü göstermek üzere yola çıkmışlardır. Işık ışınlarının trasesi, gradyan endeksli bir kristalize lens olan, insan anatomisine uygun bir göz modeli üzerine düşürüldü. Araştırmacılar, odaklanan ışığın önemli bir kısmının nazal limbus ve kristalize lense doğru yönlendiğini buldular. Ölçülen konsantrasyon düzeyleri lens fototoksisitesinin mekanizması konusunda fikir oluşturmuştur. 

 

Oküler PLF’in güneş ışığında ölçülmesi3

Oküler PLF’in ölçülmesi

Anatomik olarak düzeltilmiş bir göz modelinin nazal limbusuna UVA ve UVB sensörleri takılmış ve üç farklı ortamda güneş ışığına maruz bırakılmıştır: Şehir, dağ ve kumsal. UVA radyasyonunun nazal limbustaki yoğunluğu her üç ortamda da, güneş gözlükleri takılıyken, takılı değilken ve UV-bloke edici olmayan kontakt lensler takıldığında, benzer olması özellikle çalışmada kullanılan gözlük modelinin (pilot modeli) periferik UV ışınlarına karşı herhangi bir koruyucu etki göstermediğini düşündürdü. 

1. Coroneo MT. Albedo concentration in the anterior eye: a phenomenon that locates some solar diseases. Ophthalmic Surg. 1990;21(1):60–6.
2. Coroneo MT, Müller-Stolzenberg NW, Ho A. Peripheral light focussing by the anterior eye and the ophthalmohelioses. Ophthalmic Surg. 1991;22(12):705–11.
3. Kwok LS, Kuznetsov VA, Ho A, Coroneo MT. Prevention of the adverse photic effects of peripheral light-focussing using UV-blocking contact lenses,. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2003;44(4):1501–7.
4. Kwok LS, Daszynski DC, Kuznetsov VA, Pham T, Ho A, Coroneo MT. Peripheral light focussing as a potential mechanism for phakic dysphotopsia and lens phototoxicity. Ophthalmic Physiol Opt. 2004;24(2):119–29.
5. Coroneo MT, Di Girolamo N, Wakefield D. The pathogenesis of pterygia. Curr Opin Ophthalmol. 1999;10(4):282–8.
6. Kwok LS, Coroneo MT. A model for pterygium formation. Cornea. 1994;13(3):219–24.
7. Kwok LS, Coroneo MT. Temporal and spatial growth patterns in the normal and cataractous human lens. Exp Eye Res. 2000;71(3):317–22.